Kuchnia

Filo – najpopularniejsza przekąska Hellady

Ciasto Filo (Phyllo Pastry) – nazwa wywodzi się z greki, oznacza w dosłownym tłumaczeniu liście lub kartkę. Przysmak ten został rozpowszechniony w Grecji na olbrzymią skalę, dzięki czemu można go kupić niemal na każdym rogu. Za sprawą swojego niepowtarzalnego smaku oraz prostoty stał się fundamentem greckiego streetfoodu! W Meli Deli było to nasze pierwsze serwowane danie, które tak samo do dnia dzisiejszego cieszy podniebienia naszych gości.

Geneza
Dokładne pochodzenie tego przysmaku nie jest jasno określone. Teorii jest kilka. My jesteśmy głęboko przekonani, że nazywane przez nas “filo” zostało wymyślone w Grecji. Inne źródła podają, że początki miało w Turcji czy nawet w Syrii. Z punktu widzenia gastronomii prawda zawsze leży w żołądku. Wiele kuchni świata dzieli ze sobą duży zakres dań, jednak każde z nich w zależności od kraju ma swój niepowtarzalny smak i historię. Prawda jest taka, że greckiej pity nie sposób pomylić.

Warto też przyjrzeć się samemu nazewnictwu. W naszych skromnych melidelowych progach przyjęła się nazwa “filo” lub “ciasta filo”. W Grecji natomiast każdy smak ma swoją dedykowaną nazwę zależną od rodzaju nadzienia. Przykładowo, Galatopita – filo ze słodkim kremem, Spanakopita – filo ze szpinakiem, Tiropita – filo z serem i tak dalej. Słowem klucz jest “pita” oraz przedrostek sugerujący co się znajduje wewnątrz naszego smakołyku.

Sposób przygotwania
Phyllo pastry (podstawa dania) nie jest łatwe do zrobienia w domowym zaciszu, ze względu na warunki w których musi być przygotowane. Względnie proste składniki jak woda, mąka i oliwa poddawane są tak starannemu przygotowaniu, że potrafi nie jednemu kucharzowi przyprawić ból głowy.

Przede wszystkim ciasto o odpowiedniej proporcji wody i mąki musi być bardzo dobrze wyrobione, tak aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

 

 

Następnie według tradycyjnej receptury sposób produkcji musi być przeprowadzony w pomieszczeniu suchym, a każdy plaster musi być oddzielony od innych papierem, aby odsączyć wilgoć. Mało tego, przy tak zwanym otwieraniu ciasta należy go rozłożyć na obrusie ze 100% bawełny o dużej powierzchni, aby jeszcze bardziej odseparować od niego wilgoć.

Dalej trzeba umiejętnie zdjąć ciasto, posypując mąką tak aby go nie przesuszyć i nie zniszczyć.

Oczywiście między wszystkimi wymienionymi czynnościami należy pamiętać o leżakowaniu ciasta co wydłuża jeszcze bardziej całą produkcję. Po porcjowaniu i pakowaniu, ciasto jest gotowe aby mogło trafić do naszej kuchni.

Dla początkujących zalecamy skorzystanie z gotowego ciasta filo z naszej oferty 🙂

 

Najczęstsze pytania

Czy to nie jest przypadkiem klasyczne ciasto francuskie?
Niektórzy rzeczywiście mogą powiedzieć, że filo przypomina ciasto francuskie ale nic bardziej mylnego! Główną różnicą wpływającą zarówno wizualnie jak i smakowo jest wykorzystanie greckiej oliwy z oliwek zamiast masła. Wpływa to znacząca na strukturę i grubość powstającego ciasta.


Czemu w Grecji widziałem inaczej wyglądające pity?
Niemalże w każdym regionie filo jest serwowane w innym stylu. Przykładowo w Salonikach najczęściej można spotkać pitę z serem (Tyropita), która jest wytrawna w smaku i bardziej chrupiąca niż w przypadku odmian z północy Hellady. Tutaj możemy trafić na słodkie odmiany filo.


W Meli Deli Greckie Delikatesy codziennie serwujemy ten grecki specjał, także jeżeli nie mieliście okazji jeszcze go spróbować lub też tęsknicie za tym wspaniałym smakiem serdecznie wszystkich zapraszamy!
Na słono: Kurczak z warzywami, Feta, Szpinak z fetą, Por z fetą
Na słodko: Dynia, Waniliowy krem

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *